13 dni

Pielgrzymka do Ziemi Świętej i Jordanii. Wyjazd z parafii Św. Alberta Wielkiego w Burbank.

$3395
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji

Pielgrzymka Ziemia Święta i Jordania

TEL AVIV- BETLEJEM: BAZYLIKA NARODZENIA CHRYSTUSA)-GÓRA OLIWNA- KOŚCIÓŁ PATER NOSTER- BAZYLIKA MĘKI PAŃSKIEJ- KAPLICA OBELG- OŁTARZ PRZYBYCIA DO KRZYŻA- CEZAREA NADMORSKA- HAJFA- GÓRA TABOR- KANA GALILEJSKA- NAZARET- JEZIORO GALILEJSKIE- GÓRA BLOGOSŁAWIEŃSTW-STARA SYNAGOGA W KAFARNAUM- AMMAN- MADABA- GÓRA NEBO- PETRA- DŻERASZ- POLE PASTERZY- EIN KAREM Z KOŚCIOŁEM NAWIEDZENIA ŚW. ELŻBIETY I NARODZENIA ŚW. JANA CHRZCICIELA- MUZEUM HOLOKAUSTU- GROTA MLECZNA- GROTA ŚW. HIERONIMA- PUSTYNIA JUDZKA- JERYCHO- MORZE MARTWE- RZEKA JORDAN- JEROZOLIMA- ŚCIANA PŁACZU- GÓRA SYJON.

Kaniony

Kultura i historia

Pielgrzymka


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO- AMMAN

Spotkanie grupy na lotnisku w Chicago. Odprawa paszportowa. Przelot do Ammanu.

 

 

 

 

2.dzień

AMMAN

Przylot na lotnisko w Ammanie– stolicy Jordanii, nazwanej tak na cześć królowej Alii – pierwszej żony króla Husajna, która w tym miejscu zginęła w katastrofie helikoptera. Transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie i obiad. Nocleg w Ammanie.

 
3.dzień

AMMAN- JERASH

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Cytadeli – jednego z najważniejszych zabytków Ammanu, położonej na wzgórzu w samym jego centrum, z przepięknym widokiem na całe miasto. Największe wrażenie robi dostojna Świątynia Herkulesa, którą pozostawili po sobie tutaj Rzymianie. Dzisiaj nie zostało z niej zbyt wiele, bo ledwie kilka kolumn, ale można sobie wyobrazić ogrom tej świątyni. Następny przystanek to Jerash – miasto założone najprawdopodobniej przez Aleksandra Wielkiego w IV wieku p.n.e. Po latach rzymskiego panowania, miasto zostało zdobyte przez Arabów, a jego koniec przyniosło w VII wieku potężne trzęsienie ziemi, w wyniku którego całe Jerash przykryły piaski pustyni i wreszcie piaski czasu. Przez całą jego długość prowadzi pokryta brukiem główna ulica, z ciągnącym się wzdłuż niej łańcuchem majestatycznych kolumn i zabudowań. Na terenie stanowiska archeologicznego zachowały się także ruiny kościołów chrześcijańskich. Są one dużo młodsze od rzymskich ruin. Powrót na nocleg do Ammanu.

4.dzień

RZEKA JORDAN- MORZE MARTWE

Po śniadaniu udamy się nad Jordan, rzekę o ogromnym znaczeniu dla okolicznych mieszkańców nie tylko ze względu na jej powiązanie ze Starym Testamentem, ale przede wszystkim w związku z jej wpływem na codzienne życie tamtejszej ludności. My odwiedzimy Miejsce Chrztu, którego pełna nazwa, to Miejsce Chrztu Jezusa Chrystusa i jest to – zgodnie z wierzeniami – miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa. W wyniku zmiany biegu meandrującej rzeki, znajduje się ono właśnie na terenie obecnej Jordanii, w niewielkiej odległości od koryta rzeki Jordan. Od początków chrześcijaństwa, wierni odwiedzali to miejsce i zanurzali się w wodach Jordanu odnawiając swój chrzest, co było i jest jedynym w swoim rodzaju duchowym przeżyciem. Przejazd na jedną z plaż nad Morzem Martwym. Możliwość kąpieli w najniższym punkcie na świecie. Wody i błoto z Morza Martwego słyną ze swych leczniczych właściwości. Wbrew nazwie, Morze Martwe nie jest morzem,  a bezodpływowym zbiornikiem położonym w tektonicznym rowie Jordanu, którego lustro wody znajduje się ponad 400 metrów poniżej poziomu morza. W Muzeum Najniższego Miejsca na Ziemi można zapoznać się z informacjami  o największej depresji świata. Powrót do Ammanu na nocleg.

 

5.dzień

MADABA- GÓRA NEBO- WADI MUSA

Po śniadaniu przejazd w kierunku Madaby, chrześcijańskiego miasta w Jordanii, gdzie obok meczetów stoją kościoły i cerkwie. W jednym z nich – w cerkwi św. Jerzego, znajduje się słynna mapa Bliskiego Wschodu stworzona w czasach bizantyjskich z mozaiki i uważana za najstarszą zachowaną mapę Ziemi Świętej. To na jej podstawie bibliści i archeolodzy odnaleźli wiele zaginionych miejsc biblijnych. Potem wjedziemy na górę Nebo, ze szczytu której Bóg ukazał Mojżeszowi Ziemię Obiecaną, w tym dolinę Jordanu, oraz Judeę i Samarię od Morza Martwego do Jerozolimy. Góra Nebo jest ważnym punktem na mapie Ziemi Świętej i pełni istotną rolę w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie. Noc spędzimy w okolicy Wadi Musa, miasta żyjącego i rozrastającego się dzięki turystom zmierzającym do Petry.

 
6.dzień

PETRA- WADI RUM

Pobudka o 6 rano. Zwiedzamy dzisiaj Petrę, wpisaną w 1985 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 r. ogłoszoną jednym z nowych 7 cudów świata. Zasługuje ona na cały dzień naszej uwagi. Petra, której nazwa pochodzi od greckiego słowa skała, położona je w skalnej dolinie, do której prowadzi wąska droga wśród skał – wąwóz Al-Siq.

 

O tym, jak trudno było odnaleźć drogę do Petry świadczy fakt, że ten, który ją odkrył dla współczesnego świata, latami przekonywał do siebie miejscowych, by wskazali mu drogę do „Różowego Miasta”. Spacer dnem kanionu Siq, który prowadzi do pięknie zachowanego miasta Nabatejczyków, to początek festiwalu kolorów, a punktem kulminacyjnym jest sama Petra słynąca z licznych budowli wykutych w skałach. Zwiedzimy zabytki ale będzie też czas na samodzielne odkrywanie skalnego miasta. Około 14 po południu przejazd do Wadi Rum, pustyni przez wielu uważanej za najpiękniejszą na świecie.

Po arabsku nazwa oznacza dolinę piasku, ale ta pustynia to nie tylko piasek. Wadi Rum pełna jest malowniczych, granitowych skał i piaskowców. To właśnie tym skałom piasek zawdzięcza swoje niezwykłe odcienie czerwieni. Dzień spędzimy ciesząc się przejażdżką terenowymi samochodami po czerwonych wydmach, skalnych mostach i kanionach. W 2011 roku obszar chroniony Wadi Rum został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzień zakończy zachód słońca na pustyni, a noc spędzimy w beduińskich namiotach.

7.dzień

MASADA- NAZARET

Opuszczamy Jordanię, w miejscowości Eilat przekraczamy granicę z Izraelem i udajemy się na północ do Masady, położonej na szczycie samotnej góry królującej nad taflą Morza Martwego. Masada w języku hebrajskim oznacza twierdzę i tym właśnie jest to miejsce. Jest ona symbolem heroicznej walki i oporu narodu żydowskiego. Do niedawna żołnierze armii izraelskiej podczas składania przysięgi ślubują, że „Masada nigdy się nie powtórzy”. Po wizycie na Masadzie udamy się w dalszą drogę do Galilei. Tam spędzimy dwie kolejne noce w Biblijnym mieście Nazareth lub w nie mniej ważnym i znanym czyli Tyberiadzie.

 

 

8.dzień

TYBERIADA- JEZIORO GALILEJSKIE

Po śniadaniu udamy się nad jezioro Galilejskie. Tam skoncentrujemy się na miejscach misyjnej działalności Jezusa i miejscach gdzie czynione były cuda z jego udziałem. Odwiedzimy założoną przez Heroda Antypasa Tyberiadę – znaną jako jedno z czterech świętych miast judaizmu i miejsce pochówku wybitnych teologów żydowskich.

Nieopodal wznosi się Góra Ośmiu Błogosławieństw. Udamy się na jej zbocze by podziwiać mieszczące się tam sanktuarium i niesamowite widoki na ruiny Kafarnaum, Jezioro Galilejskie, Wzgórza Golan oraz znaczny obszar Galilei. U stóp tej samej góry odwiedzimy dwa kościoły w których będziemy wspominać zdarzenia z Ewangelii. Pierwszym z nich będzie kościół Cudu rozmnożenia chleba i ryb a drugi odnosi się do zdarzenia jakie miało tam miejsce czyli drugiego prymatu Piotra. Udamy się także w rejs po Jeziorze Galilejskim i skosztujemy ryby św. Piotra. W programie również Msza Święta na Górze Błogosławieństw lub w innym z sanktuariów. Powrót na nocleg do Nazaretu lub Tyberiady.

 

9.dzień

HAJFA- CEZAREA- TEL AVIV- BETLEJEM

Dzień rozpoczniemy od nawiedzenia Sanktuarium w Nazarecie. Ten olbrzymi kompleks Sanktuaryjny to nie tylko Grota Zwiastowania (choć to najważniejsza część kompleksu) Na miejscu znajdziemy także ruiny Nazaretu z czasów Jezusa a także XX wiecny kościół pod wezwaniem Św Józfa pod podłogą którego skrywa się warsztat ciesielski właśnie z czasów Pana. Następnie jedziemy do Hajfy położonej na zboczach góry Karmel. Słowo to w języku hebrajskim oznacza „Winnicę Boga”. Karmel to także Stella Maris – serce Zakonu Karmelitanów i od wizyty „na Karmelu” rozpoczniemy wizytę w Hajfie. Miasto to jest nie tylko ważne dla Katolików czy Żydów. Także inne religie upodobały sobie to miejsce. Na przykład Hajfa jest świętym miastem dla wyznawców Bahaizmu, a ich słynne ogrody są wizytówką nie tylko miasta, lecz całego kraju. Kilkanaście kilometrów na południe nad brzegiem Morza Śródziemnego znajduje się Cezarea Nadmorska. To jedno z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych w kraju. Tam co rusz znajdować będziemy dowody i potwierdzenia naprawdę zawartą w Ewangeliach. Dlatego spacer przez ruiny miasta, z którego Św. Paweł wyruszył na swój proces do Rzymu i gdzie swój Pałac posiadał i Herod i Poncjusz Piłat jest nie tylko koniecznością ale i przyjemnością. Na koniec dnia przejedziemy do Tel Avivu. To stuletnie miasto jest jedną ze stolic świata i zdecydowanym liderem regionu obok Dubaju. Tam, w Tel Avivie pomiędzy rosnącymi jak grzyby po deszczu wieżowcami znajdziemy perłę architektury, skarbiec historii i klejnot Biblijny. Tą perłą jest Jaffa. Słynna z opowieści Biblijnej o Jonaszu czy historii dziejów Św. Piotra z okresu jego misyjnej działalności w Ziemi Izraela. Msza Św W Nazareth lub Hajfa. Przejazd na nocleg do Betlejem.

 

10.dzień

BETLEJEM

Zwiedzmy dziś Betlejem. Wpierw zaczniemy od Pola Pasterzy. Do dni dzisiejszych miejsce to związane jest z wypasem owiec jak wówczas gdy „Anioł Pasterzom mówił” Stamtąd po wizycie w grotach pasterzy i odwiedzeniu lokalnych tradycyjnych sklepów z dewocjonaliami i pamiątkami z drzewa oliwnego udamy się do Bazyliki Narodzenia Pańskiego. To jeden z najważniejszych i najstarszych kościołów na świecie. Bazylika obecnie znajduje się pod opieką zakonników trzech chrześcijańskich denominacji: prawosławnych Greków, Rosjan i Ormian. Natomiast katoliccy franciszkanie opiekują się pobliskim Kościołem Św. Katarzyny i Grotami Św. Hieronima. Oczywistością dla nas są odwiedziny w obu tych Kościołach.

Po południu udamy się do Ein Karem gdzie pochylimy się nad historią Zachariasza i Elżbiety a także ich syna – Jana Chrzciciela. Nieopodal Ein Karem znajduje się Instytut Walk i Męczeństwa Yad Vashem. Miejsce to odwiedzimy dla krótkiego spaceru podczas którego zobaczymy park a w nim liczne pomniki upamiętniające ofiary holokaustu oraz drzewa zasadzone przez Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Msza Św: Kościół Św. Katarzyny w Betlejem lub Pole Pasterzy.

 

 

11.dzień

JEROZOLIMA

Śniadanie. Wyjazd na Górę Oliwną – panoramiczny widok na Wzgórze Świątynne oraz mury Starego Miasta. Następnie zwiedzanie kościoła Dominus Flevit (Pan zapłakał) i Ogród Oliwny – Getsemani. To tutaj, według tradycji chrześcijańskiej Jezus został zdradzony i pojmany. Następnie udamy się na Stare Miasto Jerozolimy, do której wkroczymy przez Bramę Lwów. Wizytę tamże zaczniemy od Via Dolorosa czyli Drogi Krzyżowej a tuż po niej wkroczymy do Bazyliki Grobu i na Golgotę. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. Wieczorem dla chętnych dodatkowa wycieczka

„Jerozolima nocą” podczas której autobusem przejedziemy przez kilka ciekawych dzielnic w tym dzielnicę rządową, ultra ortodoksyjnych Żydów – Mea Schearim czy dzielnicę Ormiańską. Znajdziemy także czas na spacer po ulicy Jaffo i Mamilla.

12.dzień

JEROZOLIMA

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Starego Miasta Jerozolimy. Wpierw udamy się na Wzgórze Świątynne, gdzie z bliska podziwiać będziemy Meczet Omara inaczej nazywany Kopułą na Skale W miejscu dzisiejszej Złotej Kopuły Na Skale w czasach Świątyni Jerozolimskiej znajdowało się Święte Świętych, do którego raz w roku podczas święta Yom Kipur, mógł wejść najwyższy arcykapłan. oraz nie mniej znany od Złotej Kopuły Meczet Al. Aksa co znaczy „W oddaleniu” Następnie odwiedzimy Ścianę Płaczu czyli mur oporowy starej Świątyni Jerozolimskiej z czasów Jezusa. Po zwiedzeniu Wzgórza Świątynnego oraz Ściany Płaczu Spacer przez Żydowską część starego miasta i podziwianie: Synagogi Hurwa czyli Ruiny, Murów obronnych z czasów Króla Dawida, ulice Cardo z okresu rzymskiej okupacji zbudowanej po 120 r.n.e. a następnie odwiedzimy Górę Syjon wraz z Wieczernikiem, Grobem Króla Dawida i Bazyliką Zaśnięcia N.M.P. Powrót do hotelu, kolacja.

13.dzień

TEL AVIV- CHICAGO

Kończymy naszą podroż po Ziemi Świętęj. Transfer na lotnisko Ben Gurion w Tel Aviv i wylot do Chicago.

 

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Trasa wybranej wycieczki


Cena zawiera

 • Koszt biletów lotniczych na trasie Chicago – Amman i Tel Aviv – Chicago Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym w pokojach 2 osobowych
 • Wyżywienie HB (śniadania, obiadokolacje) w wybranych hotelach
 • Ryba św. Piotra
 • Wycieczka “Jerozolima nocą”
 • Wjazd kolejką linową na Górę Kuszenia Taksówki na Górę Tabor
 • Prom po Jeziorze Galilejskim Uroczysta kolacja w stylu beduińskim Zestawy nagłaśniające
 • Codzienne msze święte. W miarę możliwości w wybranych sanktuariach
 • Wszystkie obiekty płatne na terenie Izraela Przejazdy klimatyzowanym autokarem na całej trasie
 • Transfery z/na lotnisko Licencjonowany przewodnik na terenie Jordanii i Izraela
 • Pilot/ przewodnik polskojęzyczny na całej trasie wycieczki
 • Bilety wstępów na terenie Jordanii: Petra, Modaba, Góra Nebo, Wadi Rum z 2- godzinnym rajdem Jeepami.
 • Opieka duchowa Opłaty graniczne
 • Grupowe ubezpieczenie medyczne

 

Cena nie zawiera

 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego. Koszt do potwierdzenia w biurze
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Kosztu bagażu jeżeli nie jest on wliczony w koszt biletów lotniczych
 • Wydatków natury osobistej: napoje do posiłków, alkohole, pamiątki, ofiara mszalna Zwyczajowych napiwków – wysokość do potwierdzenia na spotkaniu organizacyjnym
 • Koszt testu COVID o ile będzie wymagany

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).